Hur gick flytten?

Publicerat av Johanna.B den augusti 21, 2008 – 19:54 -

Mamma, pappa, Love och lillebror Jocke hjälpte alla till att tömma rummet i Stockholm och packa släpet till Växjö fullt

Jo flytten gick alldeles strålande, nästan för bra skulle man nog kunna tycka. Men oj va mycket saker det blev, tur va det att släpet vi hyrt va riktigt stort. Efter några timmars bilfärd kom vi på eftermiddagen ner till Växjö och Campus. Min ”nedrebotten lägenhet” va perfekt vid flytt, bara att öppna balkongdörren och lassa in. Flyttpizzan hämtades och racet va igång. Pappa och Love skruvade Billy-hyllor medan mamma och jag torkade ur skåp och lådor och började så smått lassa in låda efter låda.

Släpet tömt och rummet fyllt

När mor och far lämnat staden för att fara vidare mot Skövde hade släpet tömts och lämnats, flyttlådorna staplats och hyllorna ihopskruvats. Så någongång i söndags såg det lite rörigt skulle man kunna säga.

Idag har den sista flyttkartongen packats ur och fällts ihop. Allt är fortfarande inte helt i sin ordning och sakerna har inte riktigt hittat sina permanenta platser än men det börjar mer och mer likna någonting, någonting väldigt mysigt tror jag!


Postat i Hemma hos mig |3 Kommentarer »

3 Kommentarer till “Hur gick flytten?”

  1. Lisa skrev:

    Jag väntar med spänning :) Ska med flytta nu på lördag, inte mindre än nån mil utanför växjö (grimslöv). Så jag pysslar som attans här hemma och grejar.

  2. Frida skrev:

    Vad kul, hoppas också på bilder sen. Flytt är en sån härlig nystart!

  3. Teresia skrev:

    Roligt med flytt! Fast du har varit mycket duktigare än oss när det gäller att packa upp… 3 månader efter flytt och det finns fortfarande kartonger kvar..

Lämna kommentar


  • Johanna Billingskog

    Här hittar du allt från tips, pyssel och inspirerande bilder till mina egna formgivna produkter för hem och kök.
  • Tidigare inläggTidigare inläggTidigare inläggTidigare inlägg
  • personer får mitt månadsbrev med inspiration, tips och nyheter. Prenumerera du också!
    Här fyller du i den mailadress du vill ha månadsbreven skickade till.