Slå ett slag för brödrosten
Publicerat av Johanna.B den september 15, 2008 – 10:27 -
Brödrost från Elgiganten, 199kr
Införskaffade mig tidigt i flyttprocessen en skinande fin brödrost. Det är ett hett student/spara pengar tips att införskaffa sig en brödrostare. Fick redan första veckan slänga några kvarvarande brödskivor där bäst före datumet gått ut. Nu slänger jag brödet i frysen. Och för mig får den gärna stå framme här på mitt bord och glänsa!
Postat i Hemma hos mig, Kök/Matplats |9 Kommentarer »
![]() | ![]() | ![]() |





































september 15th, 2008 at 14:43
Och så fint fat invid brödrosten!
Förstår att det måste vara väldigt frustrerande att inte få spika upp något alls på väggarna! Är det nytapetserat och nitiska ägare?
Det kommer bilder på soffan så snart jag orkat piffa till lite, man måste ju få visa den ur bästa synvinkel så här på premiären…
september 15th, 2008 at 16:39
Hej Johanna,
Vilken vacker brödrost du har, blev riktigt avundsjuk nu!!
september 15th, 2008 at 17:55
Vad an denna motståndsrörelse?
vi får se men funderar helt klart på det, kul grej.
Jaa det börjar klarna nu fakitskt, var rätt körigt i skallen förra veckan, men nu börjar det kännas lite roligt. Hur är det själv med studierna?
september 15th, 2008 at 19:37
Brödrosten är ett absolut måste här hemma & har man en så snygg som du så kan man absolut ha den framme:-) Kram/jenny
september 15th, 2008 at 21:35
Det var en väldigt fin brödrost. Jag ska investera i en sådan sen också, vår är så plastig.. men den måste stå framme för vi har ingen plats.. :/ Kanske köper en som din. Gillar tallriken som brödet ligger på förresten
september 15th, 2008 at 22:52
När jag var liten älskade jag rostad Barkis/franskbröd (inte skivat). Det måste ju vara världens billigaste bröd! Det var länge sen jag testade det, men blev grymt sugen nu!
Ha det gott!
september 15th, 2008 at 23:14
Och sedan fungerar den ju faktiskt till fiskpinnar också…
Trodde det var en skröna om lata studenter, men jag kände en kille när jag pluggade som bevisligen använde den så…
Kram
MissStorm
september 15th, 2008 at 23:47
det var mig en iktigt snygg brödost, och man kan ju anväda den som sminkspegel oxå när den ändå står framme! :p
september 16th, 2008 at 11:59
hejsan. Shit deva ett tag sen jag kolla in på din blogg. fy mig. jag hörde av jossan att du hade kommit in på någon hem inrednings skola. Shit va roligt.
jaa du jag måste bara hålla med brödrosten är en underbar uppfinning. rostat bröd är så mycket roligare och godare att äta på morgonen.
